19 - 27 North Texas State Fair Denton
25 Entry Deadline >State Fair of Texas > Youth Livestock Entries Dallas
1 Entry Deadline > State Fair of Texas > Youth Contest Entries Dallas
6 District 1 Meeting - 5:00 pm Gainesville
8 - 17 West Texas State Fair Abilene
10 District 1 Greenhand Camp Paradise
10 District 4 Leadership Camp - 9:00 am to noon Boles
12 District 2 Meeting - 5:00 pm Brewer
12 District 4 Meeting - 5:30 pm Boles
12 District 7 Meeting - 5:00 pm Krum
13 District 5 Meeting - 5:30 pm McKinney
14 Deadline > Area V Greenhand Camp Reservations Sandy Scheu
15 District 3 Meeting - 5:30 pm Royse City
19 District 6 Meeting - 5:00 pm Tom Beam
24 Area V Greenhand Camp Sunnyvale
25 - 26 District 2 Greenhand Camp Camp Carter - Ft Worth
Sept 30 - Oct 23 State Fair of Texas Dallas
6 - 15 Heart of Texas Fair Waco
10 & 12 State Officers in Area V contact Julie Anderson 
11 Agriculture Awareness Day (State Fair Youth Leadership Day) State Fair of Texas
15 Houston Calf Scramble Applications Posted on Web rodeohouston.com
19 - 22 National FFA Convention Indianapolis, IN
27 Deadline > District 3 LDE Entries Due judgingcard.com
31 Deadline > District 6 LDE Entries Due judgingcard.com
1 Deadline > San Antonio Scramble Applications Due San Antonio
1 Deadline > Fall Semester FFA Dues 
2 Deadline > District 2 LDE Entries Due  judgingcard.com
3 District 3 LDE - 5:30 pm Naaman Forest
7 District 1 LDE - 4:00 pm Bridgeport
7 District 4 LDE - 5:00 pm Crandall
7 District 6 LDE - 5:00 pm Bells
14 District 2 LDE - 5:00 pm Springtown
14 District 7 LDE - 5:00 pm Ponder
15 District 5 LDE - 5:00 pm     Anna
16 All District LDE Results and Judges for Area / email to Sandy Scheu & Bart Stover simcow@aol.com  bstover@ponderisd.net
16 Deadline > Area LDE Entries including Ag Issues & Job interview material uploaded by 6 pm. judgingcard.com
19 Area V LDE Contest - 8:30 am Krum Middle School
28 Deadline > State LDE Materials (ag issues & job interview) upload to:  judgingcard.com
28 Deadline > State LDE Entries, 5pm via judgingcard.com SHSU/Huntsville
29 District 6 - Area Officer Candidate Applications due by 4 pm Casey Naylor / Honey Grove
Nov 29 - Dec 3 NAAE Convention Las Vegas, NV
Nov 30 - Dec 3  ACTE Convention Las Vegas, NV
1 Deadline > Junior FFA Dues Austin
1 Deadline > HLSR Calf Scramble Applications due Houston
2 - 3 State LDE Contest SHSU/Huntsville
5 District 1 Banquet - 6:00 pm  (contact:  Shane Hedrick - Chico) Decatur Civic Center
5 District 2 Banquet - 6:30 pm Grapevine Colleyville
5 District 7 Banquet - 6:00 pm Krum
6 District 5 Banquet / Talent - 6:30 pm Prosper
8 District 3 Meeting / Talent - 5:30 pm Sachse
8 District 4 Dance - 5:30 pm to 8:00 pm Hunt County Fairgrounds
10 State Conference Planning Committee Meeting - 9 am Austin
12 District 6 Meeting - Talent & Area Officer Selection Sherman
16 District 4 District & Area Apps & Resumes Due Dustin Clark / Mabank
5 - 7 State Young Farmers Conference & Meeting Gonzales, TX
9 District 4 Officer Interviews / Quiz - 5:00 pm Crandall
12 District 4 Convention - Meal 5:30 pm / Convention 6:30 pm Mabank
Jan 13 - Feb 4 Southwestern Exposition & Livestock Show Ft Worth
1 Deadline > State Officer Nominating Committee Applications
3 - 19 San Angelo Livestock Show San Angelo
6 - 10 State Officers in Area V contact Julie Anderson
8 Area V Tractor Technician CDE Waco
9 - 26 San Antonio Livestock Show San Antonio
18-25 National FFA Week
23 Day at the Capital Austin
1 Deadline > Spring Semester FFA Dues 
3 Deadline > All Texas Scholarship Applications are due in hand with Financial Aid Reports & Transcripts - 5 pm Kyle Holton / Brock
7 - 26 Houston Livestock Show & Rodeo HLSR/Houston 
10 Final Roster Deadline for Delegate Allocation
11 - 25 Star of Texas Livestock Show Austin
13 - 24 State Officers in Area V contact Julie Anderson
20 State FFA Tractor Technician CDE HLSR/Houston 
24 - 26 Houston Ag Mechanics Project Show HLSR/Houston 
25 Texas Tech Invitational CDE's Lubbock
29 Prescore Scholarship Applications Except Interview - 2:30 pm Brock
1 Texas A&M CDE Clinics College Station
1 Texas A&M - Area V Meats CDE Texas A&M/College Station
6 Tarleton CDE Clinics Stephenville
8 Scholarship Interviews - starting at 8:00 am Brock
10 Region 5 Wildlife CDE TBA
12 Bi-Area CDE TAMU/Commerce
13 District 3 - Dist Off Apps & Speeches to email to:  Spencer Adams Sunnyvale
15 District 3 - Officer Interviews Sunnyvale
17 District 5 - District Officer Testing, Speaking Contest & Officer Applications due - 5:30 pm Howe
17 District 6 - District Officer Testing, Speaking Contest & Officer Applications due - 5:30 pm Howe
18 District 5 - Advanced Degree Check / Spring Meeting 5:30 pm McKinney Boyd
18 District 6 Advanced Degree Check / Dist Officer Election - 5:00 pm Howe
19 District 1 Officer Materials / Speeches email to:  Steve Bradshaw Paradise
19 Tarleton Area CDE's Stephenville
20 District 3 Advanced Degree Check / Banquet / Elections - 5:30 pm Nimitz
20 District 4 Meeting & Speaking Contest - 5:00 mpm Greenville
22 Texas Tech State CDEs Lubbock
22 TSFA Floral Certification Dallas / Skyline
24 District 7 Speaking Events - 5:00 om Aubrey Middle School
25 State Wildlife CDE TBD
27 Tarleton State CDE's Stephenville
28 Sam Houston State CDEs SHSU / Huntsville
29 Texas A&M State CDEs College Station
1 Deadline > State Officer Candidate Applications Due
1 Scholarship Advancing to State due back by 5 pm Kyle Holton / Brock
1 District 1 Advanced Degree Check / Dist Officer Interviews - 5:00 pm Decatur
1 District 4 Advanced Degree Check - 5:00 pm Kaufman
2 District 2 Advanced Degree Check / Officer Elections - 5:00 pm Azle
3 Deadline > Area Speaking Entries due by midnight judgingcard.com
3 Deadline > District Degree Check Results to be Posted judgingcard.com
3 Submit list of teachers working degree check Tracy Blum
4 District 7 Degree Check - 5:00 pm; Teachers Only Pilot Point
6 Area V Advanced Degree Check - all apps by 8:30 am Howe
6 All Star Applications due by 8:30 am Howe
6 Star Interviews begin at 1:00 pm Howe
6 Area V Speaking Contest will begin at 10 AM (1st extempt draw at 9:30 am) Bring 2 copies of speeches & material with you. Howe
6 Area Officer Candidate Applications Due by 8:30 am.  Test & Writing Prompt to follow. Howe
8 District 7 - District Officer Elections - 4 pm Pilot Point
13 Area Officer Candidate Interviews - 9 am Greenville
15 Area V FFA Convention / Talent Contest - Registration 9 am,                   Start 10:00 am Prosper
30 Postmark - Area Leadership Conf Registration & Payment Sandy Scheu
TBA Deadline > Texas FFA Scholarships Due in State FFA Office Austin
TBA State Scholarship Pre Check Austin
1 Deadline > State Public Speaking Entries judgingcard.com
2 District 4 Planning Meeting - 9:00 am Lake Tawakoni
3 - 6 State Leadership Conference San Antonio
5 State Stars/Scholarship Practice Interviews - 9:00 am Howe
5 Turn In for All Awards Going to State Degree Check by 12 noon Howe
7 - 9  State Advanced Degree Check Tarleton / Stephenville
8 State Scholarship Selection Interviews Tarleton / Stephenville
12 - 14 Area V Leadership Conference - A TBD
19 - 21 Area V Leadership Conference - B TBD
26 Area V Executive Committee Meeting - 9:00 am North Texas Fair Grounds
TBA Deadline > AgriScience Fair Entry judgingcard.com
10 - 14 State FFA Convention & State Speaking CDEs Corpus Christi
23 - 28 State Professional Improvement Conference Arlington
 
     
 
 
 
HOME  |  CALENDAR OF EVENTS  |  GENERAL INFORMATION  |  DIRECTORY  |  COMPETITIONS  |  EVENTS  |  MEMBERSHIP & DUES  |  CONTACT US
website design by EDJE Technologies | admin